in

Pelegrini je izgubio poverenje SNS, nećemo ga ponovo podržati

Pelegrini je izgubio poverenje SNS, nećemo ga ponovo podržati

LIDER Slovačke narodne stranke (SNS) Andrej Danko izjavio je danas da je predsednik Slovačke Peter Pelegrini izgubio poverenje koalicione SNS i da ga ta stranka nikada više neće podržati za bilo koju funkciju.

Foto Tanjug/AP/Vaclav Salek

Danko je ponovo kritikovao Pelegrinija, posebno u vezi sa njegovim vetom na zakon koji je predviđao transformaciju Kancelarije za zaštitu uzbunjivača.

-Prvo, izdali ste Roberta Fica 2020. godine. Neću ni pominjati kako ste postali premijer 2018. godine. Osnovali ste stranku, zahtevali ste ministarstva u kojima imate veliki domet prilikom formiranja vlade… i na kraju krajeva, samo ste stavili veto na zakon koji smo uz mnogo truda usvojili u Parlamentu, rekao je Danko u video poruci Pelegriniju, dodajući da je “bacio Glas-SD u vodu”, prenosi TASR.

Lider SNS-a takođe tvrdi da Pelegrini “znao kakvu će tenziju izazvati još jedno glasanje o ovom zakonu”.

Prema njegovim rečima, šef države je stoga odgovoran za sukobe koje su se dogodili između poslanika u četvrtak.

-Vi snosite punu odgovornost za haos u parlamentu, poručio je Danko.

Poslanici su danas poništili veto predsednika Slovačke i ponovo izglasali zakon kojim se UOO transformiše u novi organ vlasti.

Tako će u Slovačkoj biti osnovana nova Kancelarija za zaštitu žrtava kriminala i uzbunjivača, koja će zameniti trenutni UOO. Pored rešavanja slučajeva uzbunjivača, preuzeće i agendu nadoknade štete žrtvama kriminala od Ministarstva pravde.

Pelegrini je rekao da neće potpisati zakon o transformaciji UOO u novi organ vlasti čak ni nakon što je njegov veto poništen, insistirajući na svojim razlozima.

Ukazao je na odsustvo osnova za ubrzani zakonodavni postupak, ozbiljne suštinske primedbe u vezi sa neadekvatnom zaštitom žrtava krivičnih dela i nerešene rezerve Evropske komisije sa mogućim posledicama po Slovačku.

(Tanjug)

BONUS VIDEO – ŠAMPIONI U FOKUSU: Anđela Vuković – Radoznalost je njena supermoć

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije