NAJVEĆA baza snimljenih svedočanstava o stradanju srpskog naroda na prostoru bivše Jugoslavije, koja ima 1.500 snimljenih svedočanstava, danas je otvorena na svečanoj akademiji Memorijalnog centra Republike Srpske u Banjaluci.
Foto: Skrinšot Jutjub/Srpskainfo
Direktor Memorijalnog centra Republike Srpske, Denis Bojić, istakao je da je baza jedan od glavnih nacionalnih projekata u oblasti kulture pamćenja koji ima potencijal da postane ključna referentna tačka za naučna istraživanja, obrazovne procese i javnu upotrebu istorijskog znanja.
– Reč je o jednom od najznačajnijih nacionalnih projekata u oblasti očuvanja kulture pamćenja, koji po svom značaju prevazilazi okvire matičnog prostora i predstavlja trajni doprinos celokupnom srpskom narodu i očuvanju istorijskog pamćenja i identiteta Srba – rekao je Bojić na svečanoj akademiji u Banskom dvoru kojoj prisustvuju zvaničnici Republike Srpske.
On je naveo da je cilj navedenog projekta uspostavljanje kontinuiteta kulture pamćenja, usmene istorije i sistematskog dokumentovanja istorijskih stradanja.
– Baza Memorijalnog centra jeste jedinstven epicentar društvenog, naučnog i institucionalnog saznanja o stradanju srpskog naroda kroz snimljena svedočanstva članova porodica poginulih i nestalih civila i vojnika Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i svih onih koji svojom sudbinom svedoče o srpskom stradanju i borbi – istakao je Bojić, prenosi Srna.
On je naveo da su obuhvaćena svedočanstva sa prostora Republike Srpske, BiH, Srbije, naročito sa teritorije Kosova i Metohije, nekadašnje Republike Srpske Krajine i Hrvatske, kao i svedočanstva o genocidu nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: “OLUJA” JE GENOCID: Jasna poruka iz Sremskih Karlovaca
Pratite nas i putem iOS i android aplikacije


